תיירות בדרום השרון

בית לאה הוא מבנה בן שתי קומות שהוקם בשלהי המאה ה-19 בלב פרדסים סמוך למושב נווה ירק על גדות הירקון. בקומה הראשונה שכן מתקן שאיבה שבאמצעותו שאבו מים מנחל הירקון להשקיית הפרדס הסמוך. בחדר קטן, מצפון לחדר המשאבות, התגורר הביארג’י (“איש הבאר”) שטיפל בפרדס. סקר שנערך במבנה גילה שתחילה שאבו מים במנוע קטן ואחר-כך החליפו אותו במנוע חזק יותר, ולשם חיזוק ועיגון המנוע נוספו ברצפה יציקות בטון. בשלב כלשהו הוסיפו בעלי הפרדס קומה שנייה. ייתכן שהקומה השנייה שימשה כבית קיט ונופש לבעלי הפרדס.

השם לאה – השתרש במהלך השנים מאחר ומישהו בעבר הרחוק רשם בצבע על קיר המבנה את השם “לאה” וכך הבית קיבל את שמו. היום המבנה נטוש וציפורי הסביבה מנצלות את החרכים והסדקים בו לקינון.

בקטע הזה של ערוץ הירקון המים עדיין נקיים מזיהומים ולכן רבים מתושבי האזור, חובבי טבע ומטיילים מגיעים בקיץ לשכשך ולטבול בנחל. השביל הצמוד לגדה הוא גם חלק משביל ישראל.

אם הגעתם עד לכאן שווה להמשיך לטייל מכאן בשביל ישראל על גדות הנחל – מזרחה לכיוון בית הבטון וכפר הבפטיסטים או מערבה על אותו השביל לכיוון “המפל הנסתר” ובהמשך – לפארק האקולוגי של הוד השרון.

שימו לב שהירקון הוא פנינת טבע ואזור משכנם של בעלי חיים רבים את חלקם תוכלו לפגוש. זה המקום לציין שחשוב מאוד לשמור על ניקיון השביל והנחל ולא להשאיר זבל.

אנא – שמרו על הטבע כאן ואספו אחריכם את כל הפסולת!

כתובת:

מועצה אזורית דרום השרון

מסלול סובב דרום השרון